Maďarské víno
Maďarské vína
Maďarsko sa právom radí k európskym vinárskym veľmociam. V zemi sa nachádza celkom 22 vinárských regiónov. Nejvýznamnejšie z nich sú Tokaj, Villány, Eger a tiež Nagy Somló. Pred zhruba sto rokmi bolo Maďarsko vôbec jedným z TOP vinárských štátov v celej Európe. Každý kráľovský dvôr si pripíjal precíznym zlatým Tokajom. Biele a červené odrody maďarských vín si dopriavali obyvatelia takmer všetkých zemí Európy.
Maďarské vinice ale začaly byť od konca 19. storočia decimoványm parazitom. Mšička révokaz uškodila skorej bohatej úrode. Zbytok zkázy dokonala I. a II. svetová vojna. K dalšiemu poklesu produkcie kvalitných vín došlo behom komunistickej kolektivizácie za dôb socialismu. Našťastie pre nás, Maďarsko sa od 90. rokov vracia na výslnie a znova do povedomia uznávačov kvalitných vín.
#rozdeleni-popisku#
Eger je prvá z veľkých vinárských regiónov v Maďarsku. Nachádza sa severovýchodne od Budapešťi. Region Eger je preslávený mezinárodne známým vínom Egri Bikavér – Býčia krv. Toto víno je veľmi korenisté až ohnivé a je vyrobené prevážne z odrody Kékfrankos. V Egeru sa darí aj dalším bielým odrodám, ako je Olaszrizling, Leányka, Tramini, Muscat Ottonel a začíná se presadzovať i odroda Chardonnay. Z modrých odrôd je nejpestovanejší práve Kékfrankos, Cabernet Sauvignon, Merlot, Kadarka a Kékoportó. Čiastočne sa tu presadzuje i odroda Pinot Noir. Dalšia odroda – Medina sa používá k produkcii červeného polosuchého vína.
Nagy – Somló je najmenšiou vinárskou oblasťou v Maďarsku, z ktorej vína z tohto regiónu patria vôbec k tým najkvalitnejším z celého Maďarska. Región sa rozkladá severozápadne od Balatonu v rozsiahlých nížinách. Unikátny terroir čierného čadiča a hlíny, spraše a piesku robí z bielých odrôd tie nejohnivejšie bielé vína na svete. Špecialitou je miestna odroda Juhfark. Okrem toho se tu pestujú odrody Olaszrizling, Furmint a Hárslevelü.
Tokaj je nejsevernejšou vinárskou oblasťou Maďarska s viac než 1000 ročnou históriou. Produkujú sa tu známe dezertné vína s vyšším podielom zbytkového cukru. Najznámejšími odrodami sú Furmint, Hárslevelü a Sárga Muskotály (Muškát žltý). Okrajovo sa tu pestuje Oremus (Zéta), Kövérszölö, Gohér a dnes i Chardonnay. Vedľa sladkých dezertných vín (édes) môžeme z oblasti Tokaj ochutnať i výborné suché vína (száraz). Zaujímavosťou je miestné suché víno Máslás, pri ktorej výrobe sa víno fermentuje na kvasničných kalách z Aszú.
Villány je nejjužnejším regionóm Maďarska s veľmi teplým podnebím. Pochádzajú odtiaľ tiež nejlepšie červená vína z celej zemy. Región sa rozkladá pri hraniciach s Chorvatskom, kde sa vinice rozprestievajú na svahách vápencového pohoria. Vína z regiónu Villány dosahujú svetovej úrovne, sú elegantné s dobrým obsahem trieslovín a ovocnosťou s mineralitou. Medzi miestne odrody patrí Modrý Portugal a Kékfrankos. Veľké množstvo producentov sa v poslednej dobe sústreďuje tiež na iné odrody, ako je Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon a Merlot. Niekoľko mezinárodných kritikov na prelome nového milénia uviedlo, že odroda Cabernet Franc našla svôj nový domov práve vo Villány.